O nás

Ašlerky jsou následníky divadelního festivalu LAškování, který v Aši kdysi založil Roman Černík, jenž posléze přesídlil do Plzně. Nápad uspořádat  Ašlerky vznikl spontánně někde ve fontáně tryskající z mozků čtyř již zmíněných organizátorů. Bylo to ještě v minulém století, v minulém tisíciletí. Psal se rok 1998 a první ročník divadelního festivalu Ašlerek proběhl v klubu Klubíčko, kde se pak  také radostně uskutečňoval ještě mnoho let. Ovšem po požáru tohoto národního divadla byl nucen najít si nové místo. Byl to Tyršák (kde jsme si zlikvidovali všechna divadelní světla, ale jinak to tam bylo fotbalisticky fajnové:), pak také AKS (kde jsme využili všechny sály i předsálí) a nakonec je to LaRitma. 

Kdo stojí za pořádáním akce Ašlerky? Jsou to tři ženy. Původně byli čtyři, doplňoval je ještě jeden muž (Radek). Ten se ale zamiloval do Brna a nadobro tam přesídlil. Ženy, původně ašského původu, také přesídlily, ale jen nedaleko, do obcí s Aší sousedících, kvetoucích. Za tu dobu, kdy Ašlerky pořádají, stihly výše uvedené dostudovat vysoké školy, povdávat se, povít (dohromady) šest krásných a šikovných děcek. Jsou to ženy, co hodně vydrží. Co je baví, když se ostatní baví. Co se hodně, hodně snaží. Co udržují tradici, kterou kdysi dávno založil Karel Ašler (fiktivní to ašský kulturní smažič). Ty ženy mají pěkná, dobrou energií nabitá, jména: Pavla, Anna, Markéta.  

Původ jména festivalu… Za zakladatele jsme určili Karla Ašlera /Ašler….Ašlerky/ – je to i název našeho spolku. A stejně, jako ho někdy hledají pošťáci či jiní chtivci snažící se vypátrat jeho osobu, pátrali jsme po něm i my. A našli jsme… někdy oko, jindy ucho, jindy jeho stín… Po čase jsme se smířili s tím, že je nezachytitelný, pravděpodobně nějakého ašského božského původu. Tak jsme se s tím smířili a hledání nechali. A dál pořádáme jeho festival, jehož prioritou je ukázat místním obyvatelům, co dokáží místní děti a studenti /někdy též dospěláci/, kteří jsou členy našich divadelních souborů (a žáky literárně dramatického oboru ašské ZUŠky). Na Ašlerky též přijíždějí inspirativní polo či zcela profesionální divadelníci, na jejichž představení se vždy také velmi těšíme.Karel Ašler..kdo je víc?
Jenom ten, kdo na koni dobruslí až na měsíc!